نشان (Conformité Européenn) CE تاییدیه‌ای برای گواهی عدم وجود هر گونه خطر یا آسیب برای محیط زیست‌ و کاربر آن محصول است. در واقع این نشان تایید می‌کند که استفاده از محصول مورد نظر، به لحاظ ایمنی و امنیت کاربر و محیط زیست از سوی اداره‌ی استاندارد اتحادیه اروپا بررسی و مورد تایید قرار گرفته است. این نشان یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای فروش برخی از محصولات در کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود(برچسب CE برای صادرات به 30 کشور اتحادیه اروپایی لازم است) و عموما از آن به عنوان پاسپورت کالا و محصولات برای ورود به اتحادیه اروپا نام برده می‌شود. البته تمامی محصولات ملزم به دریافت این نشان نبوده و برخی از محصولات در دامنه محصولات قابل اخذ نشان CE قرار می‌گیرند.

چه محصولاتی برای صادرات به اروپا باید CE دریافت کنند؟

مصالح ساختمانی

تجهیزات پزشکی

مواد و تجهیزات کاشتنی در بدن

تجهیزات الکترونیکی

سردکننده‌ها و یخچال‌ها

اسباب بازی

ماشین آلات

تجهیزات حفاظت شخصی

تجهیزات اندازه گیری غیراتوماتیک

تجهیزات گازسوز

مواد منفجره غیرنظامی

بالابر‌ها، مخازن تحت فشار

تجهیزات رادیویی و مخابراتی

موارد مستثنی از دریافت CE Mark

فهرست محصولات زیر برای صادرات به اروپا لزومی به دریافت CE نداشته و برای هر کدام بر اساس قانون واردات اتحادیه اروپا، تطابق با سایر مجوز‌های موجود ضروری است:

مواد شیمایی (Chemicals)، دارو‌ها (Pharmaceuticals)، مواد آرایشی و بهداشتی (Cosmetics)، مواد غذایی و خوراکی (Foodstuffs)

مراحل اخذ نشان CE

از آنجائیکه دسته بندی محصولات متعدد بوده و آزمون‌های مورد نیاز برای ارزیابی محصول متفاوت از سایر دسته محصولات می‌باشد، لذا فرآیند دریافت هر دسته از محصولات خاص آن محصول بوده و پیچیدگی‌های اجرایی خاص خود را دارد. برحسب طبیعت محصولات و ماهیت خطراتی که در ارتباط با سلامت و ایمنی مصرف‌کننده و یا حفظ محیط زیست وجود دارد، مراحل اخذ نشان CE، ممکن است از یک نوع محصول به نوع دیگر متفاوت باشد. از آنجایی که بنابر ماهیت محصولات، دایرکتیو یا دایرکتیوهایی که برای آن‌ها به‌کار می‌رود متفاوت است، بنابراین مسیرهای گوناگونی جهت انطباق با الزامات و اخذ نشان CE موجود است. مسیر کلی اخذ CE به روش ممیزی به شرح ذیل است:

مرحله اول: انتخاب دایرکتیو‌ها یا قوانین مرتبط با حوزه کاربری محصول

مرحله دوم: تعیین و استخراج روش‌های آزمون استانداردهای همگون شده‌ اروپایی

مرحله سوم: بررسی خطرات و انتخاب روش ارزیابی

مرحله چهارم: اعمال استاندارد‌ها یا مقررات فنی

مرحله پنجم: گردآوری مدارک فنی Technical File که گزارشات نتایج آزمون‌ها و مشخصات محصول را شامل می‌شود.

مرحله ششم: تهیه اظهارنامه تطابق

مرحله هفتم: انجام ممیزی نهایی توسط موسسات مورد تایید اتحادیه اروپا

مرحله هشتم: الصاق نشان CE و دریافت گواهینامه با اعتبار مشخص

نشان CE دارای اعتبار ۵ ساله است. بعد از اتمام زمان اعتبار، موسسه‌ صادرکننده بنا به درخواست تولیدکننده اقدام به تمدید این مجوز می‌نماید. تولید کننده موظف است یک نسخه از مستندات فنی و سایر مدارک را برای ارزیابی توسط گمرک و دریافت اجازه‌ ورود به اتحادیه اروپا به همراه هر محموله‌ صادراتی به گمرک کشور مقصد ارایه نماید.

لازم به ذکر می‌باشد که نشان CE یک مجوز محصول است و بر خلاف مجوزهای مدیریتی(ISO )که مختص مجموعه تولیدی یا خدماتی هستند- برای یک محصول خاص صادر می‌شود.

مجموعه ایپساسرت آمادگی دارد تا مشتریان خود را در جهت دریافت نشان CE یاری رساند.