تلفن : 22714021 - 9821+

دسترسی سریع
مقالات
کتاب استاندارد سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی

کتاب استاندارد سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی

ISO 22000:2018

مقدمه مترجمین:

در جهاني كه ما در آن بسر مي‌بريم مفاهيم و عبارت‌هاي جديدي در حال شكل‌گيري است طوري كه متناسب با رشد و پيشرفت اقتصادي و صنعتي شدن جهان تعريف‌ها و مفهوم‌هاي نويني به وجود آمده و معرفی‌شده است. در اين ميان موضوع سلامت و ايمني محصول و کلیه‌ی واژه‌های مربوط به آن از اين قاعده مستثنا نبوده است. سیستم مدیریت بهداشت مواد غذایی نه به‌عنوان استاندارد بلكه به‌عنوان برنامه تضمين ايمني مواد غذايي سال‌ها موردحمایت سازمان‌های جهاني و كشورهاي عمده‌ي واردکننده مواد غذايي بوده است. با توجه به اينكه استاندارد ايزو 22000 تركيبي از اصول HACCP و روش‌هاي اجرايي آن‌که در كميسيون كدكس مواد غذایی تعریف‌شده‌اند و نيز برنامه‌های پیش‌نیازی آن (PRPs) است، در اين استاندارد تمامي مخاطره‌هايي كه احتمال وقوع آن در زنجيره‌ي توليد مواد غذايي وجود دارد (مخاطرات مرتبط با فرآيند و يا تأسیسات و تجهيزات و …) شناسايي و ارزیابی‌شده و درنتیجه به‌راحتی توسط يك واحد فرآوري و يا ساير واحدها در طول زنجيره توليد تا عرضه قابل‌کنترل هستند.

ازآنجاکه فرایند تولید محصولات غذایی و توسعه زنجیره عرضه آن‌ها روزبه‌روز در حال گسترش است، به نظر می‌رسد که استفاده از سیستم‌های سلامت غذایی نقش بسزایی در توسعه کیفیت در همه ابعاد داشته است. ايمنی غذا وابسته به بروز مخاطرات بيماري‌زايي غذايي در هنگام مصرف هست. کنترل کافي و مناسب در طول زنجيره غذايي امري ضروري به نظر مي‌رسد چراکه در هر مرحله از زنجيره غذايي ممکن است مخاطرات ايمني غذا رخ دهد. لذا رسيدن به ايمني غذا بايستي با تلاش همه‌گیر طرف‌هاي زنجيره غذا صورت پذيرد.

به‌کارگیری اين استاندارد به سازمان‌هایی که در رده‌هاي مختلف زنجيره غذايي قرار دارند کمک مي‌کند که بتوانند مخاطرات موجود در سيستم خود را شناسايي و کنترل نمايند.

اين استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری را جهت حصول اطمينان از ايمني غذا در طول زنجيره غذايي ايجاد مي‌نمايد که عناصر کليدی آن‌ها شامل ارتباط متقابل، سيستم مديريت، برنامه‌هاي پيشنهادی و اصول HACCP مي‌باشد.

مزایای استقرار سیستم

  • ایجاد اطمینان در مصرف‌کننده به‌سلامت و ایمنی مواد غذایی و  زنجیره مواد غذایی
  • جهانی بودن و ایجاد مزیت رقابتی در صادرات
  • امکان پیاده‌سازی به‌تنهایی و یا با سایر سیستم‌های مدیریتی مانند  ISO 9001 و    ISO 14001
  • پوشش کلیه الزامات   HACCP
  • نگرش سیستماتیک بجای نگرش محصولی
  • الزام به تبعیت از قوانین و مقررات بهداشتی و ایمنی مواد غذایی         
  • مستندسازی مناسب
  • تخصصی بودن در صنایع غذایی
  • داشتن استانداردهای پشتیبان برای ارائه راهنمایی و رفع ابهام مانند ISO 22004 و   ISO 22005

دامنه کاربرد

کليه سازمان‌ها در محدوده زنجيره غذايي شامل توليدکنندگان مواد اوليه در کارخانه‌هاي توليد مواد غذايي و خوراک دام، عوامل درگير با حمل‌ونقل و انبارش، فروشگاه‌های خرده‌فروشی و تأمین‌کنندگان خدمات مرتبط با غذا نظیر خدمات بسته‌بندی و … می‌توانند از اين استاندارد بهره‌جویند.

بابک رایت، پریسا دلفان

جهت سفارش و دریافت کتاب با ما تماس بگیرید

021-22714021

021-22714032

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت اروند سامانه پیشگامان صنعت می باشد.